foto:www.futura.pl

Gwiazda Cygańskich Czarów

 

Elena Rutkowska z niesłabnącą popularnością występuje od lat w całym kraju z folklorem cygańskim we własnych programach artystycznych

Profesjonalne przygotowanie aktorskie i talent wokalny oraz własny zespół i zapraszani goście powodują, że występy są zawsze dużą atrakcją dla publiczności zarówno na większych, jak i na mniejszych scenach.

Oprawa artystyczna imprez PR aranżowana indywidualnie na bazie programów Eleny Rutkowskiej

Program standardowy
Cudowna autentyczna muzyka romska, śpiew, taniec i stroje artystów stwarzają niezapomnianą atmosferę, która wprowadza widzów w zaczarowany i tajemniczy świat Romów.

Rewia na większe sceny!
Barwne muzyczno-taneczne show z wybuchową mieszanką rytmów cygańskich, hiszpańskich, rosyjskich. Muzyką na żywo i udziałem gwiazd estrady romskiej. Wielokrotnie wypełniła widownię Opery Podlaskiej, podobnie jak później w filharmonii w Częstochowie i Łomży.

Program kameralny
Elena Rutkowska z jednym muzykiem prezentują program „Wieczór muzyczny Cygańskie Czary”

 

 

Elena Rutkowska realizuje od lat swój cel, by z piękną muzyką cygańską dotrzeć do ludzi nawet w odległych i małych miejscowościach. Dobrze obrazuje to opublikowany w Intenecie przykład z Siennicy Różnej, z okazji inauguracja Letniej Akademii Reportażu im Ryszarda Kapuścińskiego. Taką decyzję podjęła jako młoda aktorka, w efekcie pełnych serdeczności rad Hanki Bielickiej. Wieloletnie spotkania z publicznością zrodziły marzenie o wystawieniu rewii estradowej i zaproszeniu jako honorowego gościa Jerzego Ficowskiego, którego postać szeroka publiczność mogła poznać w filmie "Papusza", gdzie zagrał go Antoni Pawlicki. Pierwszą próbą zrealizowania projektu Rewii był koncet z muzykami Filharmonii Podlaskiej i bałkańskimi rytmami, a jego fragment jest na płycie "Cygańskie Czary". To otworzyło drogę dla międzynarodowego projektu, który w efekcie zmian na najwyższych szczeblach władzy i cofniętego dofinansowania nie został jednak zrealizowany. Prapremiera ze wsparciem TVP mogła odbyć się dopiero w warszawskim teatrze Sabat, który prowadzi legenda polskiej rewii Małgorzata Potocka.
 

Z myślą o publiczności na koncertach nagrana została także pierwsza płyta "Cygańska Miłość". Przedstawiciel Romów przy ONZ napisał w recenzji m.in. " Zawsze z wielkim zainteresowaniem słucham śpiewającą Elenę Rutkowską ... nadaje znanym utworom nowe piękno... z jakże wielkim wyczuciem i starannością  o zachowanie klimatu tych pięknych utworów ". Wybrane utwory z tej płyty widzowie TVP mogli usłyszeć w programie Stokłosy i Józefowicza "Wieczór Cygański", gdzie Elena Rutkowska występowała m.in. z Edytą Geppert, Emilianem Kamińskim i Nataszą Urbańską. Wikipedia podaje, że te wieczory w Buffo, były inspiracją dla programu "Przebojowa noc".

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Poniżej jest 30 min. materiał prezentacyjny z fragmentami prapremiery Rewii oraz transmitowanych w telewizji występów Eleny z repertuarem cygańskim. Są w tym fragmenty wywiadu radiowego, w którym wspomniała o przejawach braku szacunku dla tej muzyki i miała na myśli dziwne zamówienia, które czasami dostaje, a spowodowało to obsesyjne ataki na nią ze strony dyrektora Festiwali Romskich Don Vasyla Szmidta i jego kolegi prezesa Królewskiej Fundacji Romów Bogdana Trojanka. Jedna z fanek skomentowała to filozoficznie - "są tacy co kochają muzykę cygańską i tacy co kochają jedynie samych siebie". Inni nawiązali bez ogródek do nożyc.

Magiczna nazwa "Cygańskie Czary" pozwala Elenie Rutkowskiej zapraszać do współpracy rewelacyjnych muzyków romskich, którzy mają własne wizje artystyczne. Prapremiera Rewii odbyła się we wspólpracy z Rolandem Bielickim, który ze swoim zespołem stworzył atmosferę tradycyjnych wystepów rodzinnych na scenie. W specjalnej edycji programu standardowego występowała z lauratem konkursu na Elvisa Presleya. W programie można było uszłyszeć tradycyjne piosenki romskie, które Elvis Nath wykonywał w stylu króla rock and rolla, co pokazało jakie korzenie miała muzyka Presleya. W innej wersji gitarzysta Zorba ze swoim zespołem nawiązywał w bardziej prostej formie do tradycji muzycznych lat 20 w Niemczech, skąd ten styl w tragicznych okolicznościach wywędrował do Paryża, a amerykańscy jazzmani zawieźli go później do Nowego Joku.

Media i konferansjerów zapraszamy do odwiedzenia strony o cygańskim repertuarze artystki

The Gypsy Magic Queen